København: En aften om ventesorg

Hvordan lever man sit eget liv, mens en man elsker langsomt bliver mere og mere syg?

Den 21. april inviterer vi indenfor i vores lokaler på Amagerbrogade 150 i København. Fra kl. 19-21.30 sætter vi ord, musik og perspektiv på ventesorg. Den særlige sorg, mange pårørende lever med længe før et eventuelt dødsfald.

Forfatter Julie Lund Fisker læser op fra sin stærke og ærlige digtsamling ‘Jeg venter på, du dør’. Gennem digte skrevet over næsten ti år fortæller hun om at være ung og samtidig leve i skyggen af sin fars alvorlige kræftsygdom. Om studenterfester, flyttekasser og drømme – og om hele tiden at bære frygten for det, der en dag vil ske.

Digtene giver et råt og ufiltreret indblik i ventesorgens virkelighed: den langsomme venten, de svære tanker og den kærlighed, der ligger bag.

Ligeledes vil aftenen byde på musik fra Trine Therkelsen. Mange har lært hende at kende under corona-nedlukningen, hvor hendes vindueskoncert med ‘Lyse Nætter’ gik viralt. Siden har hun optrådt på nogle af landets største scener, blandt andet DR Koncerthuset, ODEON, Bremen Teater og Musikhuset Aarhus.

Med sin varme og nærværende vokal er Trine kendt for at synge helt ind dér, hvor følelserne kan mærkes.

Derudover vil direktør og stifter af Det Nationale Sorgcenter, Preben Engelbrekt give indsigt i ventesorg og dele konkrete råd til, hvordan man som pårørende kan navigere i en hverdag præget af usikkerhed, afmagt og kærlighed. Med afsæt i sine 25 års erfaring med sorgarbejde, sætter han ord på det, mange oplever, men kan have svært ved at tale om.

Sammen skaber Julie, Trine og Preben en aften med plads til både genkendelse, eftertanke og nye perspektiver for alle, der har oplevet eller ønsker at forstå ventesorg.

Praktisk information
📅 21. april
🕖 Kl. 19.00–21.30

Tilmelding sker via formularen. Det koster 50 kr. at deltage. Tilmelding er først gældende, når betaling på 50 kr. er sket via MobilePay til 590066.

Arrangementet er åbent for alle.

En aften om ventesorg

Navn